
- Biżuterię należy zakładać jako ostatnią i zdejmować jako pierwszą. Dotyczy to w szczególności cienkich łańcuszków i bransoletek, które są delikatne i podczas szarpnięć najczęściej ulegają zniszczeniu.
- Nie należy w biżuterii wykonywać prac fizycznych oraz domowych, przed ćwiczeniami lub sprzątaniem należy biżuterię zdjąć, by nie ulegała zniszczeniu mechanicznemu np. zerwaniu bransolety, odkształceniu pierścionka, porysowaniu obrączki, wypadnięciu kamienia.
- Nie należy narażać biżuterii na kontakt ze środkami chemicznymi, w szczególności srebra czy wyrobów pozłacanych, ponieważ może to spowodować nieodwracalne przebarwienia i uszkodzenia, a także pęknięcia lutów .Również niektóre kamienie naturalne nie tolerują detergentów i ulegają zniszczeniu, np. perły czy turkusy, dlatego do mycia rąk, naczyń czy też prania należy bezwzględnie zdejmować biżuterię.
- Biżuterię należy przechowywać w zamykanych woreczkach lub wyłożonych miękką tkaniną, zamykanych pudełeczkach, dzięki czemu nie ulega ona utlenianiu lub odkształcaniu np. bransoletki lub łańcuszki z dmuchanego złota.
- Nie należy pozostawiać biżuterii w wilgotnych pomieszczeniach np. łazience, by nie ulegała przebarwieniu.
- Nie należy wystawiać biżuterii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ srebro i wiele kamieni nie tolerują gorąca i nagłych zmian temperatury.
Piękno, tak jak miłość są ulotne, im lepiej o nie dbasz, tym dłużej pozostają.